Erërat diellore që udhëtojnë me 300 km në sekondë do të godasinTokën sot

Erërat diellore që udhëtojnë me 300 km në sekondë do të godasinTokën sot

09:28, 16/06/2021
A+ Aa A-

Erërat diellore do të godasin Tokën sot dhe nesër, sipas parashikuesve planeti ynë mund të përjetojë "trazira gjeomagnetike" si rezultat.

Erërat diellore të cilat kanë lindur nga një shpërthim që buron nga një njollë dielli janë afër Tokës. 

Ekspertët besojnë se era diellore mund të arrijë Tokën sot dhe të vazhdojë të bombardojë planetin tonë për 24 orë.

Sipas sitit të astronomisë Space Weather, era diellore udhëton me më shumë se 300 kilometra në sekondë.

Dr Tony Phillips i Motit Hapësinor tha:

"Trazirat e vogla gjeomagnetike ka të ngjarë të ndodhin në 15-16 qershor kur një rrymë e erës diellore godet fushën magnetike të Tokës'.

Fatmirësisht, erërat diellore nuk ka të ngjarë të shkaktojnë më shumë dëme këtë herë sesa aurora.

Aurora, të cilat përfshijnë dritat veriore - aurora borealis - dhe dritat jugore - aurora australis - shkaktohen kur grimcat diellore godasin atmosferën.

Ndërsa magnetosfera bombardohet nga erërat diellore, dritat blu mahnitëse mund të shfaqen ndërsa ajo shtresë e atmosferës devijon grimcat.

Image

Sidoqoftë, studiuesit gjithashtu vërejnë pasojat e një stuhie diellore dhe moti hapësinor mund të shtrihet përtej dritave veriore ose jugore.

Për pjesën më të madhe, fusha magnetike e Tokës mbron njerëzit nga breshëria e rrezatimit që vjen nga njollat ​​e diellit, por stuhitë diellore mund të ndikojnë në teknologjinë e bazuar në satelit.

Erërat diellore mund të ngrohin atmosferën e jashtme të Tokës, duke bërë që ajo të zgjerohet.

Kjo mund të ndikojë në satelitët në orbitë, duke çuar potencialisht në mungesë të navigimit GPS, sinjalit të telefonit celular dhe TV satelitor siç është Sky.

Një rritje e grimcave mund të çojë gjithashtu në rryma të larta në magnetosferë.

Kjo mund të çojë në energji elektrike më të lartë se normale në linjat e energjisë, duke rezultuar në shpërthime të transformatorëve elektrik dhe stacioneve të energjisë dhe një humbje të energjisë.

Studimet e mëparshme kanë zbuluar se Dielli lëshon një shpërthim ekstrem diellor mesatarisht çdo 25 vjet, e fundit që goditi Tokën ishte në 1989.

Nga kjo stuhi pa ndërprerje të energjisë në Quebec, Kanada.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco