Fotoja e peshkut 'përbindësh' bëhet virale

Fotoja e peshkut 'përbindësh' bëhet virale

11:50, 12/05/2021
A+ Aa A-

Një peshk i pazakontë me dhëmbë të mprehtë dhe me një trup që të kujton një top futbolli është gjetur në Kaliforni dhe fotot e tij po bëjnë xhiro në internet.

Krijesa e çuditshme e zezë me gojën e hapur është gjetur e ngordhur të premten e kaluar në rërat e Lagunës Beach, një zonë të mbrojtur nga Crystal Cove State Park, sipas CNN.

Postimi përkatës në faqen zyrtare të parkut në Facebook përfshin tre fotografi të peshkut, duke shpjeguar se është një peshk angler dhe duke shpjeguar disa gjëra në lidhje me këtë specie e cila i përket rendit të peshqeve kreshtë.

 Të premten e kaluar në mëngjes një peshk i pabesueshëm me fund u la në bregun e Zonës së Mbrojtur Detare të Parkut Shtetëror të Crystal Cove. 

Ka më shumë se 200 lloje të peshqve angler në të gjithë botën dhe ky peshk ndoshta i përket specieve Pacific Football Fish.

Vetëm femrat kanë këtë zgjatim të gjatë në kokë me gjymtyrë biofosforeshente që tërheqin pre e tyre në ujërat e errëta, në një thellësi deri në 3,000 metra! 

''Dhëmbët e tyre, si copa të mprehta qelqi, janë transparente dhe goja e tyre e madhe është e aftë të thithë dhe gëlltisë pa probleme në madhësinë e trupit të tyre ", thotë në postimin e tij parku.

Siç thekson postimi, është jashtëzakonisht e rrallë të shohësh një peshk të paprekur angler dhe mbetet një mister se si dhe pse peshku i çuditshëm përfundoi i ngordhur në breg.

Image

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco