Çeki, si u gjet gozhda e Kryqëzimit të Krishtit, relikti i rrallë i krishtërimit

Çeki, si u gjet gozhda e Kryqëzimit të Krishtit, relikti i rrallë i krishtërimit

08:14, 30/04/2021
A+ Aa A-

Arkeologët që punuan në manastirin Milevsko në Boheminë e Jugut në maj të vitit 2020, njoftuan se kishin zbuluar një pjesë të një gozhde që pretendohet se vjen nga i ashtuquajturi Kryq i Vërtetë, mbi të cilin qe kryqëzuar Jezu Krishti. Gjetja e tyre solli një nga reliktet më të rralla të krishtera, e krahasueshme me shenjtëroren e Shën Maurit në rëndësinë dhe rrallësinë e saj.

Milevsko është një qytet në distriktin Pisek në rajonin e Bohemisë Jugore të Republikës Çeke. 

Gjetja është një nga reliktet më të rralla të krishtera, e krahasueshme me shenjtëroren e Shën Maurit në rëndësinë dhe rrallësinë e saj.

Zbulimi i reliktit të paçmuar të krishterë u parapri nga zbulimi i një pasazhi të fshehtë të fshehur pas një muri masiv mesjetar të manastirit. 

Arkeologët besojnë se ai shërbeu si një dhomë thesari për sendet me vlerë të fshehura nga bastisjet nga trupat Huseite në fillim të shekullit të 15-të.

Kjo u konfirmua nga zbulimi i fragmenteve të metaleve të çmuar në të çarat në dysheme. 

Por thesari më i madh, një copë gozhdë e gjatë gjashtë inç me një kryq të bërë prej ari njëzet e një karat, ishte fshehur rreth gjashtë centimetra nën nivelin e tokës.

Manastiri në Milevsko i është nënshtruar një rindërtimi të gjatë që nga fillimi i viteve 1990, kur u kthye në Urdhrin Premonstratensian.

Manastiri, i cili është një nga shembujt më të mirë të arkitekturës Çeke Romaneske, u themelua në 1187. Në 1420 Hussites i vuri flakën dhe u mor nga fisnikëria.

Pas betejës në Malin e Bardhë në 1620, ai iu kthye Urdhrit Premonstratensian, por kurrë nuk e rimori shkëlqimin e dikurshëm. Në 1785 ai u shfuqizua dhe në shekujt 19 dhe 20 i gjithë kompleksi u shkatërrua.

Image

ImageImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco