Ja kur u ndërtua kamioni i parë Mercedes?!

Ja kur u ndërtua kamioni i parë Mercedes?!

12:08, 29/04/2021
A+ Aa A-

A keni menduar ndonjëherë se kush e ndërtoi kamionin e parë? 

Mercedes-Benz pretendon të ketë përgjigjen.

Sipas një njoftimi të ri për shtyp nga kompania gjermane, Gottlieb Daimler , një pionier i motorëve me djegie të brendshme dhe zhvillimit të automobilave, krijoi kamionin e parë të ngarkesave në botë në 1896.

Ajo ishte bazuar në zhvillimet e tij të mëparshme dhe kishte një dy cilindra.

Dukej si një karrocë me motor, kamioni i vogël kishte afërsisht 4 kuaj fuqi (3 kilovat), të kanalizuar në rrotat e pasme përmes një sistemi të drejtuar nga rripa. 

Motori ishte i mbrojtur nga dy susta spirale sepse ishte shumë i ndjeshëm ndaj dridhjeve dhe duke pasur parasysh rrotat e forta prej hekuri të kamionit, duhet të ketë pasur shumë prej tyre. 

Mekanizmi i drejtimit përdori një zinxhir për të drejtuar boshtin e përparmë.

 Shoferi ulej para, ndërsa motori ishte prapa. 

Sipas informacionit të disponueshëm, kamioni ktheu një konsumonte rreth 6 litra karaburant për 100 kilometra (39.2 milje për gallon). 

Vetëm dy vjet më vonë, Daimler së bashku me Wilhelm Maybach ndërtuan një version të azhurnuar të kamionit, në të cilin motori u zhvendos në pjesën e përparme. 

Më vonë atë vit, kamioni më në fund mori modelin e tij me një fund unik, duke e dalluar atë nga karroca në të cilën ishte bazuar.

Një tjetër version i rishikuar u bë menjëherë pas me motorin përpara boshtit të përparmë.

 Ky ishte një motor më i madh 2.2 litërsh me një sistem ndezjeje Bosch dhe një sistem të ri ftohjeje.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco