Lajmi i fundit

EMRAT/ Iu gjet sasi droge në banesë, arrestohet 60-vjeçari në Fier, shpallet në kërkim i biri

Ura e Overtoun: Aty ku qentë zgjedhin të bëjnë vetëvrasje

Ura e Overtoun: Aty ku qentë zgjedhin të bëjnë vetëvrasje

10:38, 19/04/2021
A+ Aa A-

Si një urë piktoreske e fshatit Skocez është bërë një burim historish të frikshme dhe teorish metafizike.

Në shikim të parë, duket si një urë prej guri që lidh një rezidencë historike me pjesën tjetër të civilizimit. 

Ajo u ndërtua nga arkitekti H. Miller për nevojat e vendbanimit luksoz të industrialistit J.White. 

Rreth një shekull pas ndërtimit të saj, kjo urë guri filloi të fitonte reputacionin e saj të errët.

Dëshmitë e hershme datojnë nga mesi i viteve 1950, por fama e tij u bë ndërkombëtare pas vitit 2000 për shkak të përhapjes së lajmeve në internet. 

Ata që marrin qenin e tyre për një shëtitje në këtë zonë, u kërkohet të mbajnë zinxhir të ngushtë dhe të jenë veçanërisht të kujdesshëm. 

Nga vitet 1950 e deri më sot të paktën 600 qen janë hedhur në hapësirë ​​nga kangjella e urës dhe 50 prej tyre kanë ngordhur tragjikisht.

Një tjetër shpjegim metafizik, i përdorur për të justifikuar përpjekjet e shtuara të qenve gjatë 30 viteve të fundit, është një histori tragjike nga 1994.

Në tetor të atij viti, Kevin Moy hodhi fëmijën e tij 2-javësh nga ura.

 Babai i fëmijës besonte se fëmija i tij ishte rimishërimi i Satanit dhe ai duhej ta vriste atë në mënyrë që të shpëtonte njerëzimin. 

Moy u diagnostikua me skizofreni dhe që atëherë ishte trajtuar në një klinikë psikiatrike. 

Fakti që pika e saktë nga e cila u hodh foshnja është pikërisht pika e zgjedhur nga qentë për të kryer vetvrasje, ndjekësit e kësaj teorie të besojnë se pika është mallkuar që atëherë.

 Sigurisht që asgjë nga këto nuk është e vërtetë dhe shpjegimi është shumë më i thjeshtë edhe pse kjo nuk e ndryshon fatin tragjik të urës.

Në rrëzë të urës kanë ndërtuar fole vizonash, minjtë dhe kafshë të tjera të egra që tërheqin qen me aromat e tyre.

 Sidomos aroma e urinës së vizonit është e ngjashme me erën e urinës së qenit dhe kjo zgjon kureshtjen e tyre për t'iu afruar pikës dhe për të lënë gjurmët e tyre atje.

 Arkitektura e parmakut të urës nuk ofron një shikim të mirë me rezultatin që qentë të mos e perceptojnë lartësinë dhe zbrazëtinë absolute poshtë saj dhe të kërcejnë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco