NASA do testojë helikopterin e parë drejt Marsit

NASA do testojë helikopterin e parë drejt Marsit

10:01, 19/04/2021
A+ Aa A-

NASA ka krijuar një helkopter ‘Ingenuity’ i cili mund të bëjë të mundur fluturimin e parë në planetin Mars .

Helikopteri i vogël është vendosur të jetë i pari që do të fluturojë në një planet tjetër. ‘Ingenuity’ peshon 1.8 kg dhe është i krijuar ti mbijetojë çdo kushti atmosferik që ai mund të haset në planetin Mars.

Nasa thotë se po synon ta provojë atë ditën e sotme 19 Prill por pranon se mund të mos jetë i suksesshëm. Nëse ky rast do të ndodhë ata do ta riprovojnë përsëri më vonë gjatë javës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco