Anatarktidë, shkrihet ajsbergu më i madh në botë

Anatarktidë, shkrihet ajsbergu më i madh në botë

09:02, 19/04/2021
A+ Aa A-

Ajsbergu më i madh në botë i njohur si A68 është shkrirë, raporton BBC.

A68 ishte rreth 6000 km katrorë, peshonte gati një miliard ton dhe u shkëput nga Antarktida në 2017.  

Sipas qendrës Kombëtare të Akullit në SHBA, ajo tani është copëtuar në mijëra copa të vogla që nuk ia vlen të monitorohen më.

Ajsbergu u bë i famshëm kur, filloi të lëvizte në veri me shpejtësi në rritje, duke u përballur në rryma të forta dhe erëra. 

Frika ishte që blloku mega të rrëzohej në territoret britanike të Gjeorgjisë Jugore, por në vend të kësaj, valët, uji i ngrohtë dhe temperaturat më të larta në Atlantik u shkrinë përfundimisht A68.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco