Rrjedhje e madhe e të dhënave personale në FB / Si të shihni nëse informacioni juaj personal bën pjesë

Rrjedhje e madhe e të dhënave personale në FB / Si të shihni nëse informacioni juaj personal bën pjesë

10:48, 06/04/2021
A+ Aa A-

Rrjedhja e të dhënave personale të rreth gjysmë miliard përdoruesve të Facebook - emrat, ditëlindjet, numrat e telefonit, adresat - gjatë fundjavës ka shkaktuar shqetësim.

Facebook tha se rrjedhja masive erdhi nga një cenueshmëri e sigurisë e identifikuar në 2019, e cila që atëherë është rregulluar.

 Facebook, megjithatë, nuk ndihmon aspak për të zbuluar nëse të dhënat e tyre janë përfshirë në shkelje.

Sidoqoftë, nëse doni të dini nëse informacioni juaj personal ka dalë në internet, të paktën tani për tani, ajo që mund të bëni është të shihni nëse emaili juaj është njëri prej tyre. 

Si; Një faqe e pavarur në internet, hasibeenpwned.com, e bën të lehtë të kontrolloni nëse emaili juaj është midis atyre të vjedhurave.

Në total, vlerësohet se 533 milion llogari janë "goditur", megjithatë vetëm 2.5 milion prej tyre përfshinin email në të dhënat personale. 

Krijuesi dhe eksperti i sigurisë i HaveIBeenPwned Troy Hunt tha në Twitter se po shqyrtonte shtimin e numrave të telefonit në hasibeenpwned.com.

"Vlera kryesore e të dhënave është shoqërimi i numrave të telefonit me identitetet. Megjithëse secila regjistrim përfshinte një telefon, vetëm 2.5 milion kishin një adresë emaili," tha faqja e Hunt.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco