U shit me 30 euro në rrugë, por nuk e dinin që ky objekt vlen 400 mijë euro

U shit me 30 euro në rrugë, por nuk e dinin që ky objekt vlen 400 mijë euro

12:13, 03/03/2021
A+ Aa A-

Një tas i vogël prej porcelani i blerë për 29 euro në një stendë rruge në Connecticut doli të ishte një objekt kinez i rrallë, i shekullit të 15-të, me vlerë midis 248,000 euro dhe 414,000 euro që do të dalë në ankand në Sotheby’s shkruan Scan.

Tasi i bardhë i zbukuruar me piktura blu kobalt me ??lule dhe dizajne të tjera ka diametër rreth 16 centimetra. Një entuziast i antikave hasi rastësisht te kjo pjesë arti dhe mendoi se mund të ishte diçka e veçantë kur po shfletonte një shitje antikuarësh në oborr në zonën e Neë Haven vitin e kaluar, sipas Sotheby’s.

tasi, një nga vetëm shtatë kupat e tilla të njohura që kanë ekzistuar në botë, do të jetë në ankand në Nju Jork në 17 Mars si pjesë e Sotheby’s Auction of Important Chinese Art.

Blerësi, i cili nuk po identifikohet, pagoi 29 euro duke kërkuar çmimin dhe më vonë i dërgoi me email informacione dhe foto Sotheby’s duke kërkuar një vlerësim. Ekspertët e shtëpisë së ankandit mbi qeramikat dhe artin kinez, Angela McAteer dhe Hang Yin, marrin shumë email të tillë çdo javë, por ky ishte një nga ato që ata ëndërrojnë gjithmonë.

Ata konfirmuan se ishte nga vitet 1400 edhe pse nuk ka teste shkencore, vetëm sytë dhe duart e stërvitura të specialistëve. Tasi ishte shumë i butë në prekje, lustra e saj ishte mëndafshi dhe ngjyra dhe modelet janë të veçantë për periudhën.

McAteer dhe Yin përcaktuan se tasi daton në fillim të viteve 1400 gjatë sundimit të perandorit Yongle, sundimtari i tretë i dinastisë Ming, dhe u bë për oborrin Yongle. Gjykata e Yongle dihej që kishte futur në një stil të ri furrat prej porcelani në qytetin e Jingdezhen, dhe tasi është një produkt i Yongle, sipas Sotheby’s.

Tasi ishte bërë në formën e një sythi lotusi ose zemre pule. Brenda, ajo është zbukuruar me një medalion në pjesën e poshtme dhe një motiv katërkëndëshe të rrethuar me lule. Pjesa e jashtme përfshin katër lule lotus, bozhure, krizanteme dhe lule shege. Ekzistojnë gjithashtu modele të ndërlikuara në pjesën e sipërme të pjesës së jashtme dhe të brendshme.

McAteer tha se vetëm gjashtë tasa të tjerë të tillë dihet se ekzistojnë, dhe shumica e tyre ndodhen në muze. Asnjë tjetër nuk është në Shtetet e Bashkuara. Janë dy në Muzeun e Pallatit Kombëtar në Taipei, Taiëan, dy në muze në Londër dhe një në Muzeun Kombëtar të Iranit në Teheran, sipas Sotheby’s.

Se si përfundoi tasi në një shitje në oborrin e Connecticut mbetet një mister. McAteer tha se është e mundur që ajo të përcillet nëpër breza të së njëjtës familje që nuk e dinin se sa unike ishte.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco