Etna nuk ndalet, gjashtë shpërthime në tetë ditë: ‘Një rekord’, thonë ekspertët

Etna nuk ndalet, gjashtë shpërthime në tetë ditë: ‘Një rekord’, thonë ekspertët

13:27, 25/02/2021
A+ Aa A-

Etna nuk ndalet, ajo vazhdon të befasojë dhe të bëjë një shfaqje.

 Një shpërthim tjetër gjatë natës, i gjashti në tetë ditë: "Një rekord", sipas ekspertëve, me një burim lave mbi 500 metra të lartë nga krateri Jug-Lindje dhe një kolonë shpërthyese të hirit të lavës  që u ngritën për disa kilometra. 

Vullkani dha vetëm një pushim rreth mesnatës. 

Sipas vëzhgimeve të fundit të Institutit Kombëtar të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë, rrjedhat e lavës do të jenë akoma të pranishme në javët e ardhshme.

  Lumenjtë e lavës, të cilët për një javë tani kanë ngjyrosur me të kuqe Catania pothuajse çdo natë, ndalojnë në luginën Bove, shumë larg nga qytetet.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco