'Salvator Mundi' gjendet në Napoli: piktura ishte vjedhur nga Bazilika

'Salvator Mundi' gjendet në Napoli: piktura ishte vjedhur nga Bazilika

10:45, 19/01/2021
A+ Aa A-

Piktura e shkollës Leonardo ''Salvator Mundi'', që daton nga shekulli XV, ishte vjedhur nga bazilika e San Domenico Maggiore, në Napoli dhe u gjet në apartamentin e një 36-vjeçari, gjithashtu në Napoli.

Burri, i cili dhe më parë kishte precendet penal  u gjurmua nga oficerët jo shumë larg shtëpisë së tij dhe më pas u arrestua.

Piktura u dërgua përsëri në kishëzën Muscettola të Bazilikës së San Domenico Maggiore, në zemër të Napolit, nga e cila ishte vjedhur.

''Salvator Mundi'' ka një vlerë të madhe dhe është pjesë e një koleksioni të mbajtur në muzeun «DOMA».

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco