Wikipedia mbush njëzet vjet, një ditëlindje e veçantë

Wikipedia mbush njëzet vjet, një ditëlindje e veçantë

09:54, 15/01/2021
A+ Aa A-

   Më 15 janar 2001, një sipërmarrës dhe filozof amerikan nisi një projekt "kulture të shpejtë"  që revolucionarizoi metodën e ndarjes së njohurive: Wikipedia.

 Njëzet vjet më vonë, krijimi i Jimmy Wales dhe Larry Sanger do të bëhej faqja e 13-të më e vizituar në botë , me mbi dhjetë miliardë shikime në muaj dhe 55 milion artikuj të shkruar nga vullnetarë vetëm në 300 gjuhë.

 Dhe edhe sot ajo qëndron ende në modelin ekonomik të mbledhjes së fondeve nga përdoruesit.  

Zero reklama, nuk ka cookies për të rishitur të dhënat e përdoruesit, vetëm donacione, madje edhe të vogla.

 Wikipedia lindi nga një bashkim fjalësh "wiki" ("i shpejtë") dhe prapashtesës "-pedia" (nga greqishtja e lashtë "trainim"). 

Një kod i ri etike - Gjatë viteve, ka pasur disa mosmarrëveshje. Sidomos për redaktimin e zërave të tij dhe akuzat për seksizëm. 

Problemet nxitën Fondacionin Wikimedia, në krye të Wikipedia, për të prodhuar një kod të ri etike që duhet të hyjë në fuqi në muajt e ardhshëm.

Një ditëlindje e veçantë - Për të festuar dekadën e dytë të aktivitetit të saj, Wikipedia po organizon një festë virtuale të ditëlindjes që do të përfshijë komunitetin e Wikipedian, por edhe të gjithë ata që duan të mbështesin platformën. Shumë nga vende të botës janë të ftuar t'i "japin" platformës përmbajtje falas të licencuar: ngarkimi i një fotoje, futja e një hyrje të re ose modifikimi i një ekzistuese.

"Projekt për një botë më të vëmendshme dhe të arsimuar" - "E vetmja rrugë afatgjatë drejt paqes, prosperitetit dhe lirisë është njohuria", tha Wales, duke u kërkuar përdoruesve të vazhdojnë të mbështesin projektin "për një botë" më të vëmendshme dhe më të arsimuar .

 "Unë pashë rritjen e softuerit falas me burim të hapur dhe menjëherë u duk e qartë se kjo lloj teknike mund të përdoret për të ndërtuar një enciklopedi falas. Të qenit një organizatë jofitimprurëse ishte një aset i jashtëzakonshëm për shoqatën: kishim një mision të thjeshtë për të cilin me të vërtetë na interesonte. Ne nuk na shpërqendronte ndjekja e fitimeve," shoti ai.

Sfida në vendet në zhvillim - Pas njëzet vjetësh është koha të shikojmë sfidat e ardhshme të Wikipedia, sipas Uellsit.

 "Ndryshimi më i madh, unë do të thoja, i cili është i padukshëm për shumicën e njerëzve, është rritja e Wikipedia në gjuhët e vendeve në zhvillim. Është shumë e rëndësishme që një deri në dy miliardë njerëz që lidhen me internet të duan të marrin pjesë në Wikipedia, për të kontribuar në rezervuarin e tyre të njohurive. Ata do të kenë të gjithë mbështetjen tonë " shtoi Wales.

     

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco