TikTok forcon rregullat, ja çfarë do të bëjë me llogaritë në pronësi të përdoruesve nën 16 vjeç

TikTok forcon rregullat, ja çfarë do të bëjë me llogaritë në pronësi të përdoruesve nën 16 vjeç

14:21, 13/01/2021
A+ Aa A-

Aplikacioni i njohur për postimin e videos TikTok njoftoi "mbylljen" automatike të të gjitha llogarive që u përkasin të miturve nën 16 vjeç .

Qëllimi është të mbrojë përdoruesit e vegjël nga kërcënimet e afërta kibernetike .

Kjo automatikisht do t'i kthejë llogaritë në ato private, duke mos lejuar që llogari të tjera të shkarkojnë videot e tyre dhe ata nuk do të jenë në gjendje të marrin ose dërgojnë mesazhe te përdoruesit e tjerë. 

Vetëm nëse një i mitur dëshiron ta bëjë një post publik, ai do të jetë në gjendje ta bëjë këtë.

Sidoqoftë, TikTok nuk ndalet këtu. 

Cilësimet e reja të aplikacionit përfshijnë kushtin shtesë që llogaritë e atyre që u përkasin kategorive të moshës 13-15 vjeç nuk mund t'u ofrohen përdoruesve të tjerë.

Një rregullore e re e fundit dhe shumë e rëndësishme është lidhja e llogarive të prindërve me ato të fëmijëve të tyre, në mënyrë që të ketë më shumë kontroll mbi përmbajtjen me të cilën përdoruesit e rinj të aplikacionit vijnë në kontakt.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco