Si duket jeta e një gruaje që jeton me 1.300 qen, 100 mace dhe 4 kuaj?

Si duket jeta e një gruaje që jeton me 1.300 qen, 100 mace dhe 4 kuaj?

15:05, 06/01/2021
A+ Aa A-

Marrja me një kafshë shtëpiake është jashtëzakonisht një përgjgjësi e madhe, imagjinoni të keni mijëra kafshë për t'u kujdesur. 

Kjo është jeta e Wen Junhong, e cila e ka marrë përsipër t'u japë kafshëve të braktisura dashurinë që meritojnë, duke u siguruar atyre një strehë dhe një vend në zemrën e saj.

Shtëpia e saj është e mbushur me kafaze

Image

68-vjeçarja Znj. Wen Junhong zotëron një shtëpi 2-katëshe dhe çdo dhomë është e mbushur me kafaze! 

Sipas saj, ajo shpëtoi qenin e saj të parë mbi 20 vjet më parë dhe nuk është ndalur që nga ajo kohë. 

Familja e saj tani përbëhet prej 1,300 qen, 100 mace, 4 kuaj dhe disa zogj e lepuj.

Ajo zgjohet në 4 të mëngjesit çdo ditë

Image

Wen ngrihet vërtet herët në mëngjes për t'u përgatitur për ditën e saj.

Ajo pastron të gjitha kafazet që shpesh janë plot me mbeturina, pastaj gatuan një përzierje perimesh, mishi dhe orizi për kafshët,  rreth 500 kg (1102 l) ushqim.

Wen shiti apartamentin e saj dhe mori një hua për të paguar shpenzimet për kafshët

Image

Kujdesi për kaq shumë kafshë nuk është shaka.

Për të përmbushur nevojat e tyre, Wen, e cila dikur ishte teknike mjedisore, shiti apartamentin e saj. 

Ajo gjithashtu ka marrë një hua dhe po përdor kursimet dhe pensionet e saj të jetës për t'u siguruar që kafshët e braktisura të kenë mundësi për ushqim dhe strehim.

Ajo shpreson që një ditë njerëzit do të trokasin për t'i birësuar.

Image

Numri i kafshëve nën kujdesin e Wen po rritet ndërsa gjithnjë e më shumë njerëz po braktisin qentë e tyre. 

Për ta ndihmuar atë, ajo ka një staf prej 6 personash, por gjithsesi, është vetëm çështje kohe para se të mbarojë hapësira e nevojshme për strehim.

Image

 Për të mos përmendur, që për shkak të ankesave nga fqinjët, ajo tashmë është zhvendosur 6 herë.

Image

Ndërsa interesi për mbajtjen e kafshëve shtëpiake po  rritet në Kinë, Wen shpreson që njerëzit do të fillojnë të birësojnë 'foshnjat' e saj në mënyrë që kafshët të mund të zhvendosen në shtëpitë e tyre përgjithmonë dhe të jetojnë të lirë.

Image

 

Burimi: Bright Side 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco