Njihuni me rastet kur arkitektët u përpoqën të ishin krijues por jo logjikë

Njihuni me rastet kur arkitektët u përpoqën të ishin krijues por jo logjikë

14:43, 05/01/2021
A+ Aa A-

Arkitektura, si disiplinat e tjera, është një art sepse kërkon shumë krijimtari dhe imagjinatë. 

Sidoqoftë, ndonjëherë, dizenjot e konstruksioneve të caktuara tejkalojnë çdo kufi të paramenduar dhe bëhen pjesë vërtet unike falë bukurisë dhe funksionalitetit të tyre. 

Ose kjo, ose thjesht përfundojnë duke qenë një përzierje e çuditshme e origjinalitetit  dhe mungesës së logjikës. 

Çfarë dobie ka një ndërtesë në të cilën nuk mund të ecësh si në çdo vend tjetër?

Më poshtë keni shumë nga këto "krijesa të çuditshme" në të gjithë botën falë përdoruesve që ndanë foto ndërtesash të çuditshme, të palogjikshme dhe disi të çuditshme, të cilat, duhet të themi, të paktën i japin një origjinalitet peisazheve urbane në të cilat shfaqen.

1. "Njerëzit që jetojnë pranë një rruge helikoidale në Chongqing"

Image

2. "Autostrada mbi Napoli, Itali"

Image

3. "Godina e karatesë, Okinawa, Japoni"

Image

4. "Kahramanmara?, Turqi"

Image

5. "Shtëpia e verdhë në Meksikë"

Image

6. “Unë  kaluar këtu qindra herë dhe gjithmonë kam qenë i hutuar dhe i bezdisur prej saj. (Kjo është një derë, jo një dritare.) Failsworth, Manchester, Angli ”

Image

7. "Shtëpi moderne në Venecia, CA"

Image

8. "Kulla 'Arbre Blanc' e Sou Fujimoto në Montpellier, Francë"

Image

9. "Kjo kabinë e zezë noton mbi peisazhin norvegjez."

Image

10. Vetë kuptimi i monotonisë në Chimbote, Peru

Image

11. Shikoni nga afër dritaret e kësaj ndërtese! Paris, France (Arrondissement 14)

Image

12. "Shtëpia në Banská Bystrica, Sllovaki"

Image

13. "Ndërtesa më e hollë në Curitiba (Brazil) - 3.5 metra e gjerë"

Image

14. Dhe pyetja këtu është: Pse?

Image

15. "Një stacion gazi origjinal i viteve 1930 në Winston-Salem, NC"

Image

 

Burimi: Bright Side 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco