Jupiteri dhe Saturni formojnë  një 'planet të dyfishtë' në qiell për herë të parë që nga Mesjeta

Jupiteri dhe Saturni formojnë një 'planet të dyfishtë' në qiell për herë të parë që nga Mesjeta

10:22, 27/11/2020
A+ Aa A-

Muajin tjetër ( dhjetor 2020) Jupiteri dhe Saturni do të shfaqen më afër në qiell që nga Mesjeta.

Të dy planetët e gazit do të jenë vetëm 0.06 º larg njeri-tjetrit duke formuar një planet të dyfishtë të pabesueshëm që di t’ u japë yjeve pamje më të rralla.

E njohur si ‘Lidhja e Madhe’ ngjarja qiellore do të zhvillohet natën e 21 dhjetorit 2020.

Hera e fundit që këta dy planetë ishin kaq afër ishte në vitin 1623-por në 13 gradë në lindje të Diellit.

Spektakli muajin tjetër do të jetë i dukshëm në të gjithë botën me vetëm një kusht që mos të ketë re gjatë natës që do të ndodhë.        

Patrick Hartigan, një astronom në Universitetin Rice, shpjegoi:

'Rreshtimet midis këtyre dy planetëve janë mjaft të rralla, ndodhin një herë në 20 vjet apo më shumë, por ky bashkim është jashtëzakonisht i rrallë për shkak të asaj se sa afër planetit do të shfaqen me njëri-tjetrin.

'Në mbrëmjen e afrimit më të afërt më 21 dhjetor ata do të duken si një planet i dyfishtë, i ndarë nga vetëm 1/5 e diametrit të hënës së plotë. 'Për shumicën e shikuesve të teleskopit, secili planet  do të jenë të dukshme në të njëjtën fushë pamje atë mbrëmje.'

Sa më në veri të jetë një shikues, aq më pak kohë do t'u duhet të marrin një vështrim të shkurtër përpara se planetët të zhyten poshtë horizontit," shpjegoi Profesor Hartigan.

Nëse e humbisni, do të keni një shans tjetër për të kapur Jupiterin dhe Saturnin duke formuar një 'planet të dyfishtë' në 15 Mars 2089.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco