VIDEO/ Kush është miu njeri që po çmend njujorkezët?

VIDEO/ Kush është miu njeri që po çmend njujorkezët?

09:46, 19/11/2020
A+ Aa A-

Ditët e fundit një krijesë e çuditshme ka befasuar banorët e New York-ut : Një mi i mbinatyrshëm endet rrugëve dhe transportit publik.

 "Përbindëshi" ngacmon kalimtarët, nuhat dhe gërmon, mbart feta gjigante picash ose përpiqet të futet në metro.

Padyshim që ai është një njeri i maskuar, por lëvizjet dhe sjellja e tij, realizmi i gjithë pranisë së tij, e bëjnë atë jashtëzakonisht të bezdisshëm. 

Dhe, sigurisht, zgjedhja e miut si kafshë është në vetvete e neveritshme, veçanërisht për banorët e Nju Jorkut , të cilët kanë histori të ndyrë lidhur me minjtë për shkak të kanalizimeve dhe rrugëve të qytetit të tyre.

Miu njeriu shkakton befasi dhe çudi me këmbënguljen e tij për t'u sjellë si një brejtës, pa u zbuluar dhe pa lypur ose madje duke u përkulur siç bëjnë zakonisht artistët e rrugës. 

Kjo është arsyeja pse "shfaqjet" e miut shkaktojnë kryesisht zemërim sesa trishtim.

Disa kalimtarë arrijnë të qeshin me të, të tjerët thjesht e kalojnë me një neveri modeste, por shumë thonë se do të donin t’i shkelmonin -diçka mjaft shqetësuese për nxitjet barbare të njerëzve përballë instikteve paradoksale që nuk kanë arritur të civilizojnë .

Në fakt, brenda kostumit të miut është një aktor dhe valltar me emrin Jonothon Lyons.

 "Numri" me miun erdhi nga mërzia dhe pasiviteti i detyruar për shkak të kufizimeve të pandemisë'. është shprehur Lyons.

Ai kishte marrë pjesë në shfaqje teatrale në të cilat ai u maskua si një kafshë dhe një nga rolet e tij të fundit ishte ai i një miu. 

Dhe kështu, Jonothon Lyons, i cili projektoi vetë kostumin e miut dhe shkroi vetë "skenarët" e shfaqjeve të tij, në një mënyrë origjinale dhe krejtësisht të pazakontë arriti të depërtonte në botën e të famshëmve.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco