Zbulohet sekreti i ‘mumjes ulëritëse’

Zbulohet sekreti i ‘mumjes ulëritëse’

08:32, 19/11/2020
A+ Aa A-

Zbuluan identitetin dhe shkakun e vdekjes së famshme "mumje ulëritëse", zbuluar në 1881 në Deir el-Bahari, afër Luxor, në Luginën e Mbretërve.

Është një princeshë egjiptiane e cila jetoi rreth 3,500 vjet më parë dhe balsamosur me gojën e saj të hapur dhe trupi i përdredhur nga dhimbja sepse ajo ishte viktimë e një sulmi në zemër.

Zgjidhja e misterit, raporton gazeta franceze "Le Figaro", u hipotezua nga arkeologu i famshëm Zahi Haëass, ish sekretar i përgjithshëm i Këshillit Suprem të Antikiteteve të Egjiptit dhe Sahar Saleem, profesor i radiologjisë në Universitetin e Kajros, një fund për dhjetëra teori, shumë të çuditshme, të lindura rreth këtij kufome misterioze.

Të dy ekspertët skanuan mumjen me hetime të sofistikuara diagnostike, duke ia nënshtruar rrezeve X dhe skanimeve CT, dhe gjithashtu zbuluan identitetin e saj të mundshëm. 

Hawass beson se është një princeshë me emrin Meret Amun, vajza e faraonit Seqenenra Tao (mbreti i dinastisë së shtatëmbëdhjetë), e cila u ngjit në fron midis 1560 pes dhe 1558 pes.

Studiuesit së shpejti do të përdorin testimin e ADN-së për të konfirmuar gjenealogjinë e saj.

Haëass dhe Saleem dyshojnë se princesha kishte një sulm në zemër që e vrau atë menjëherë, siç dëshmohet nga qëndrimi me këmbë të kryqëzuara dhe të përkulura dhe goja e hapur e bllokuar nga ashpërsia, e cila çoi në një shtrëngim të muskujve.

 Ekipi i specialistëve zbuloi se ateroskleroza e rëndë, një sëmundje degjenerative e arterieve koronare, ishte shkaku i sulmit të papritur të zemrës së princeshës. 

Haëass shpjegoi se procesi i kujdesshëm i balsamimit të egjiptianëve të lashtë përfshinte ruajtjen e qëndrimit të të ndjerit në kohën e vdekjes.
Për këtë arsye balsamuesit nuk mund të drejtojnë dhe as të zgjasin trupin.

Përkundër kësaj, princesha mori trajtim të mirë gjatë mumifikimit. 

Balsamuesit ia hoqën organet e brendshme dhe i futën materiale të shtrenjta në zgavrat e trupit të tij, të tilla si rrëshirë ose erëza aromatike, dhe më pas e mbështollën kufomën me li të bardhë.

 Truri i saj nuk u hoq: ai është ruajtur akoma, i tharë, në kafkën e mumjes. Kjo ishte një e dhënë e rëndësishme për të përcaktuar se cilës dinasti mund t’i përkiste gruaja dhe për të favorizuar disa gjurmë gjenealogjike mbi të tjerat.

Princesha Meret Amun shtrihej në kompleksin e varrimit Deir el-Bahari pranë varrit të një burri. Studimet e kryera në vitin 2012, gjithashtu duke përdorur skanime CT dhe teste të ADN-së, treguan se ai ishte djali i Faraonit Ramses III, i quajtur Pentaëere. 

I përfshirë në vrasjen e babait të tij, ai bëri vetëvrasje duke u varur.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco