Ja cila është Fjala e Vitit 2020

Ja cila është Fjala e Vitit 2020

14:32, 10/11/2020
A+ Aa A-

"Lockdown" (izolim) është shpallur fjala e vitit për 2020 nga Collins Dictionary, pas  përdorimit të saj gjatë pandemisë.

Kjo fjalë  "përmbledh përvojën e përbashkët të miliarda njerëzve", tha Collins.

Leksikografët regjistruan më shumë se 250,000 përdorime të  fjalës "lockdown" gjatë vitit 2020, nga vetëm 4,000 vitin e kaluar.

Sipas fjalorit, bllokimi përcaktohet si "vendosja e kufizimeve të rrepta në udhëtime, ndërveprim shoqëror dhe qasje në hapësirat publike".

Ai erdhi në gjuhën e zakonshme ndërsa qeveritë në të gjithë botën iu përgjigjën përhapjes së Covid-19 në fillim të vitit 2020 duke vendosur një masë të rreptë për të ndaluar transmetimin e virusit.

"Megxit", termi i modeluar nga fjala Brexit që u përdor për tërheqjen e Dukës dhe Dukeshës së Sussex nga detyrat mbretërore gjithashtu bën këtë listë.

 

Mediat sociale gjithashtu luajnë rolin e tyre me "TikToker", duke përshkruar dikë që ndan përmbajtje në platformën TikTok dhe "mukbang" - një term me origjinë nga Koreja e Jugut që përshkruan një mikpritës i cili transmeton video duke ngrënë sasi të mëdha ushqimi.

Helen Newstead, këshilltare e përmbajtjes së gjuhës në Collins, tha: "Gjuha është një pasqyrim i botës përreth nesh dhe 2020 është dominuar nga pandemia globale.

"Izolimi ka ndikuar në mënyrën e punës, studimit, blerjes dhe shoqërizimit.

"Me shumë vende që hyjnë në një bllokim të dytë, nuk është një fjalë e vitit për të festuar, por është, ndoshta, një që përmbledh vitin për pjesën më të madhe të botës."

Fjala e vitit e kaluar Collins e vitit ishte "greva e klimës", duke shënuar një vit në të cilin 17-vjeçarja Greta Thunberg udhëhoqi një lëvizje globale mjedisore.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco