Kryevepra inxhinierike/ 10 ndërtesa që ofrojnë arkitekturë të veçantë

Kryevepra inxhinierike/ 10 ndërtesa që ofrojnë arkitekturë të veçantë

11:40, 06/11/2020
A+ Aa A-

Gjeometrike dhe masive, ose me forma kurioze dhe të pamundura, ose akoma të lehta dhe pothuajse evaneshente pavarësisht nga madhësia e tyre e konsiderueshme: këto dhjetë ndërtesa imagjinare të shpërndara nëpër të katër anët e botës, ofrojnë jetë të arkitekturave të veçanta dhe ndonjëherë të çuditshme, por gjithnjë me një ndikim të madh vizual. 

Ato janë kryevepra inxhinierike dhe atraksione me tërheqje të madhe turistike. 

Ndërsa presim të jemi në gjendje t'i admirojmë ata drejtpërdrejt, le t'i zbulojmë të paktën në imazhe. 

Image Jantar Mantar, Jaipur, India: ndërtesa kurioze me funksion astronomik. Në plan të parë ora e diellit

ImageIstokfoto - Jal Mahal, Jaipur, Indi: Pallati mbi uji

ImageChand Baori, Abhaneri, India

ImageKulla e Evolucionit, Moskë

ImageStacioni hekurudhor me shpejtësi të lartë, Reggio Emilia

ImageLa Muralla Roja, Calpe, Spanjë

ImageStacioni hekurudhor L iège-Guillemins, Liège

ImageIzamal, Jukatan, Meksikë: Qyteti i Artë

ImageQendra Kombëtare e Arteve Skenike, Pekin

ImageAkademia e Forcave Ajrore Chapel, Colorado Springs, SHBA

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

eri_elb06/11/2020 17:06

Si kto na ben rama ne sa te duam ne 3D.........

Shto koment

Denonco