Japonia nuk ka ngrohje qëndrore/ Njihuni me pajisjen gjeniale me të cilën i mbijetojnë dimrit

Japonia nuk ka ngrohje qëndrore/ Njihuni me pajisjen gjeniale me të cilën i mbijetojnë dimrit

12:40, 28/10/2020
A+ Aa A-

Kur dimri vjen, në Japoni, njerëzit në pothuajse çdo shtëpi marrin 'kotatsu' - një hibrid i një tavoline, batanije dhe ngrohëseje. 

Kjo, pasi çuditërisht, në Japoni nuk ka ngrohje qëndrore.

Edhe pse dimri nuk është kurrë veçanërisht i ftohtë, ata arrijnë të shmangin ftohjet dhe sëmundjet e tjera gjatë kohës së dimrit, falë kësaj shpikjeje unike.

'Kotatsu' është një pjesë tradicionale japoneze e mobiljeve: ajo është e përbërë nga një tavolinë druri, mbuluar me një batanije të rëndë. 

Nën të gjithë këtë është një burim i madh nxehtësie.

Kjo duhet të jetë një nga shpikjet më gjeniale që kemi parë për t'i mbijetuar dimrit. 

 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

Burimi: Bright Side

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco