VIDEO/ Njihuni me ujkun më të madh në planet

VIDEO/ Njihuni me ujkun më të madh në planet

10:40, 22/10/2020
A+ Aa A-

Quhet ujk kanadez dhe i përket Luginës së Mackenzies dhe është më i madhi në botë.

Gjatësia e tij mund të arrijë në 2.13 metra.

I njohur gjithashtu si ujku veriperëndimor ose ujku kanadez, ky gjigan me gëzof endet në veriperëndim, duke frekuentuar Luginën e Lumit Mackenzie.

Lumi Mackenzie është sistemi më i gjatë i lumit në Kanada, dhe ushqen një ekosistem të gjerë ku ujqërit më të mëdhenjtë mund të lulëzojnë.

Këta ujqër kanë gjymtyrë veçanërisht të forta dhe mushkëri të mëdha të adaptuara për frymëmarrje në lartësi më të mëdha, të cilat u mundësojnë atyre të mbretërojnë suprem në habitatin e tyre natyror. 

Ujqërit e Luginës së Mackenzie konsiderohen të jenë nënllojet e ujkut me trupin më të madh në krahasim me kushërinjtë e tyre më të dobët.

 Ndërtimi i tyre i trashë u jep atyre një pamje paksa më të trashë dhe më të rrumbullakosura se llojet e tjerë të ujqërve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco