Pse nuk i kemi gjetur ende alienët? Ky astronom ka një teori të re për ta shpjeguar atë

Pse nuk i kemi gjetur ende alienët? Ky astronom ka një teori të re për ta shpjeguar atë

08:20, 15/10/2020
A+ Aa A-

Gjatë verës së vitit 1950, fizikani Enrico Fermi u bëri kolegëve të tij një pyetje gjatë drekës: "A mendoni ndonjëherë se ku janë të gjithë?"

Fermi i referohej jetës aliene.

Në 4.4 miliardë vjet që u deshën për të formuar një specie udhëtuese (ne) në Tokë, Fermi tha se galaktika duhet të ishte pushtuar nga të huajt inteligjentë dhe të përparuar teknologjikisht. Sidoqoftë, nuk kemi prova për këtë pavarësisht dekadave të hulumtimit.

Kjo enigmë u bë e njohur si paradoksi i Fermit.

Shkencëtarët kanë propozuar shumë teori gjatë dekadave për të shpjeguar paradoksin: e fundit është ajo e astronomit dhe planetologut Alan Stern.

Ky fakt "mund të lidhet me një zbulim mjaft të fundit në planetologji se shumica e botëve oqeanike në sistemin tonë diellor janë brenda planetëve krahasuar me planetin tonë ku kemi oqeane jashtë.

Dhe ne mendojmë se oqeanet dhe uji janë të domosdoshëm për zhvillimin e jetës siç e njohim ne.

Ndoshta, nëse këto lloje të botës oqeanike janë të zakonshme në të gjithë galaktikën, dhe nëse kjo është ajo ku zhvillohet jeta më shpesh dhe nëse civilizimet e përparuara teknologjikisht mund të zhvillohen në të vërtetë në këto botë të brendshme të oqeanit, ata natyrisht do të prisnin nga ne për shkak të e guaskës së shkëmbit dhe akullit mbi oqeanin e tyre.

''Ne nuk do të shihnim dritat e qytetit të tyre. Nuk do të ishim në gjendje të dëgjonim komunikimin e tyre. Ndoshta ata as nuk do ta dinin se kishte një univers atje për të komunikuar. Ata ndoshta nuk do të kishin zhvilluar kurrë udhëtime në hapësirë. Është logjike të mendosh se botët oqeanike, veçanërisht këto botë të brendshme oqeanike, janë të zakonshme në të gjithë galaktikën. Por dua të theksoj se ne ende nuk kemi prova të drejtpërdrejta për këtë ".

Në të vërtetë ka shumë shpjegime të mundshme të propozuara për Paradoksin e Fermit.

Disa shembuj janë:

mbase civilizimet e tjera nuk janë të interesuara për të komunikuar

ose ndoshta ato nuk zgjasin shumë gjatë, kështu që edhe pse shumë prej tyre vijnë në ekzistencë, në çdo kohë të dhënë nuk ka shumë.

"Shpresoj që dokumenti shkencor që kam hartuar do të ndihmojë në përparimin e këtij aspekti pak dhe ne do të shohim se çfarë rezulton e drejtë" përfundon Stern.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco