Çfarë në rikujton data 10 tetor?!

Çfarë në rikujton data 10 tetor?!

12:58, 10/10/2020
A+ Aa A-

Bota është aq e vjetër dhe ka kaluar aq shumë ndodhi sa për çdo ditë të vitit është një ngjarje e rëndësishme që duhet të rikujtohet.

Sot, me datë 10 tetor, historia na rezervon disa ngjarje të rëndësishëm, nga stuhia që vrau rreth  30 mijë persona në Karaibe deri te atentati që ju rezervua Napoleonit.

10 tetor 1780: Uragani vret 30,000 njerëz në Karaibe.

Image

 

10 tetor 1800: Napoleoni shpëton nga një sulm në Théatre de la République.

Image

10 tetor 1944: 800 fëmijë romë vriten në Aushvic.

Image

10 tetor 1970: Fixhi bëhet i pavarur.

Image

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco