Njihuni me shtetet me internetin më të ngadaltë dhe më të shpejtë/ Ja ku renditet Shqipëria

Njihuni me shtetet me internetin më të ngadaltë dhe më të shpejtë/ Ja ku renditet Shqipëria

08:10, 10/09/2020
A+ Aa A-

Studimi më i ri i kompanisë Cable.co.uk, për internet me shtrirje të gjerë i realizuar në 221 shtete dhe territore tregoi se një film më së shpejti mund të “shkarkohet” në Lihtenshtajn, ndërsa më ngadalë në Sudanin Jugor, ku nevojitet gati një ditë.

Shqipëria renditet në vendin e 104 në këtë listë.

Sa i përket vendeve të rajonit, Kroacia është në vendin e 25-të, Rumania në vendin e 26-të, Bullgaria e 36-ta, Serbia në vendin e 65-të, Mali i Zi në vendin e 68-të, Kosova është në vendin e 73-të, Bosnja e Hercegovina në vendin e 88-të.

Në krye të listës, përveç Lihtenshtajnit janë edhe disa vende të vogla si Xhersi dhe Gjibraltari, ndërsa në top 10 vendet e para janë edhe Luksemburgu dhe Monako.

Tabela globale e shpejtësisë së Internetit për vitin 2020 tregon se Evropa Perëndimore dominon, sepse tetë nga dhjetë vendet në botë me rrjet më të gjerë të shtrirjes gjenden në atë pjesë të kontinentit.

Interneti më i ngadalshëm është në vendet më të varfra në Afrikë – mesatarisht prej vetëm 3,80 megabajt në sekond. Këtu një film shkarkohet për më shumë se katër orë, ndërsa në Sudanin Jugor nevojitet gati një ditë e tërë.

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari22/09/2020 14:36

SHQIPËRIA, DERISA TË SHPORREN NARKO-RILINDASIT, ASNJËHERË NUK KA PËR TË PARË PROGRES, ZHVILLIM DHE PËRPARIM NË ÇDO ASPEKT!! SHQIPËRIA ËSHTË E PARA VETËM PËR MASKARALLËQE, KRIME, VJEDHJE, DROGË, POSHTËRSIRA DHE VRASJE NGA MË TË NDYRAT!

Shto koment

Denonco