Një vrimë e madhe misterioze është shfaqur në tundrën Siberiane

Një vrimë e madhe misterioze është shfaqur në tundrën Siberiane

10:15, 04/09/2020
A+ Aa A-

Një ekip televiziv rus duke fluturuar mbi tundrën siberiane këtë verë vuri re një krater masiv 30 metra të thellë dhe 20 metra të gjerë.

Shkencëtarët nuk janë të sigurt saktësisht se si u formua vrima e madhe, e cila është të paktën e nënta e ndotur në rajon që nga viti 2013. Teoritë fillestare që lindën kur krateri i parë u zbulua pranë një fushe nafte dhe gazi në Gadishullin Yamal në Siberinë veriperëndimore përfshinte një goditje meteoriti, një ulje UFO dhe shembjen e një strukture sekrete të magazinimit nëntokësor, etj.

Ndërsa shkencëtarët tani besojnë se vrima gjigante është e lidhur me një grumbullim shpërthyes të gazit metan - i cili mund të jetë një rezultat shqetësues i ngrohjes së temperaturave në rajon - ka ende shumë që studiuesit nuk i dinë.

Një pamje ajrore të kraterit më të ri që u shfaq këtë vit është një nga më të mëdhatë që është shfaqur deri më tani. Në gusht të vitit 2020, Instituti RAS i Problemeve të Naftës dhe Gazit, mbështetur nga autoritetet lokale Yamal, zhvilloi një ekspeditë të madhe në kraterin e ri. Studiuesit e Skoltech ishin pjesë e fazave të fundit të asaj ekspedite

"Tani për tani, nuk ka asnjë teori të vetme të pranuar se si formohen këto fenomene komplekse," tha Evgeny Chuvilin, shkencëtar kryesor i hulumtimit në Institutin Skolkovo të Qendrës së Shkencës dhe Teknologjisë për Rimëkëmbjen e Hidrokarbureve, i cili ka vizituar vendin e kraterit më të ri për të studiuar tiparet e tij.

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco