FOTO/Rikujtojmë Hiroshimën, fotot e ditës së tmerrshme rikthehen në jetë nga ngjyrat

FOTO/Rikujtojmë Hiroshimën, fotot e ditës së tmerrshme rikthehen në jetë nga ngjyrat

13:44, 14/08/2020

Javën e kalaur ishte dita që vjen shenjon 75 vjetorin e fundit të Luftës së Dytë Botërore, por për shumë njerëz në Japoni data 6 gusht është një datë më e rëndësishme.

Në atë ditë rreth 90,000-146,000 njerëz humbën jetën në Hiroshima, pasi qyteti u godit nga një bombë atomike.

Bomba amerikane ‘Little Boy’ është arma e parë nukleare e përdorur në luftë.

Sulmi nuklear e shkatërroi qytetin për muaj të tërë dhe të mbijetuarit që njihen si ‘hibakusha’, vuajtën pasojat e rrezatimit.

Tani, në nder të viktimave dhe të gjithë personave që e vuajtën sulmin, foto nga dita e tmerrshme janë rikthyer në jetë, duke u shndërruar nga bardhë e zi në me ngjyra.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco