Ndotja plastike në oqeane përhap sëmundje fatale te njerëzit, zbulon studimi

Ndotja plastike në oqeane përhap sëmundje fatale te njerëzit, zbulon studimi

12:57, 14/08/2020

Ndotja plastike në oqeane mund të përhapë sëmundje fatale në zinxhirin ushqimor nëpërmjet frutave të detit, paralajmërojnë shkencëtarët.

Mikroplastika mund të vijë si pasojë e ndarjes së produkteve plastike të hedhura në det në pjesë më të vogla.

Ato mund të bëhen pjesë e ushqimeve detare dhe kështu mund të na transmetojnë patogjenë si baktere.

Edhe copëzat më të vogla  nxisin formimin e baktereve dhe mikrobeve.

Molusqet janë ndër ushqimet që e kanë më të lehtë të marrin në organizëm plastikë duke u bërë kështu të rrezikshme për ne.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco