Shkencëtarët zbulojnë si ndikon depresioni prenatal i nënave te fëmijët

Shkencëtarët zbulojnë si ndikon depresioni prenatal i nënave te fëmijët

14:57, 11/08/2020

Djemtë, nënat e të cilëve vuajnë nga depresioni gjatë shtatzënisë, kanë më shumë gjasa të jenë hiperaktivë dhe agresivë, ka zbuluar studimi.

Kërkues nga Kanadaja zbuluan gjithashtu se fëmijët kanë më shumë mundësi të kenë depresion nëse nënat e tyre kanë vuajtur nga depresioni prenatal.

Është vlerësuar se 1/5 e grave vuajnë nga simptomat e depresionit gjatë shtatzënisë, por ndikimi i plotë te fetusi ende nuk dihet.

Depresioni prenatal është i lidhur me problemet e sjelljes dhe zhvillimit te fëmijët, por nuk dihet qarëtsisht se si i shkakton këto ndryshime.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco