Trajtimi më i ri për sëmundjen e arterieve: qëndro 30 minuta mbi këto pjata

Trajtimi më i ri për sëmundjen e arterieve: qëndro 30 minuta mbi këto pjata

13:47, 11/08/2020

Të qëndrosh mbi një pjatë që pluskon për gjysmë orë është një trajtim i ri që po testohet për të ndihmuar me qarkullimin e dobët të gjakut, duke lehtësuar kështu dhimbjen që ai krijon.

Një në pesë të moshuar vuan nga sëmundja e arterieve që shkaktohet nga depozitimi i masave dhjamore në muret e arterieve në kmëbë.

Muskujt kanë nevojë për një furnizim të rregullt me oksigjen dhe përbërës të tjerë, të cilët sigurohen nga arteriet.

Zakonisht kjo sëmundje kurohet me operim, por pjatat rrotulluese mund të premtojnë një alternativë më të mirë.

Gjatë qëndrimit 30 minutësh mbi pjatat, sinjale elektrike dërgohen te nervat e këmbëve duke rregulluar qarkullimin e gjakut.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco