Kisha në kohën e koronavirusit/Priftëresha gjen mënyrën kreative për të praktikuar Eukaristinë

Kisha në kohën e koronavirusit/Priftëresha gjen mënyrën kreative për të praktikuar Eukaristinë

12:19, 11/08/2020

Në një botë që po ndryshon shpejt nga distance sociale, të gjithë po mendojnë si të ruajnë rutinën dhe traditat e vjetëra.

Kjo nxiti një priftëreshë që të krijonte një mënyrë inovative për tu dhënë besimtarëve bukën që simbolin trupin e Krishtit në fund të meshës.

E frymëzuar nga prejardhja e saj aziatike, priftëresha Eileen Harrop,  e cila është në drejtim të kishës St Mary's në Gainford dhe St Andrew's në Winston, County Durham, po përdor shkopinjë shumë të gjatë për tu dhënë besimtarëve bukën.

Harrop, e cila la Singaporin për të shkuar në Mbretërinë e Bashkuar në 1979, administron ndarjen e bukës së Eukaristisë në të dyja kishat ku mban meshë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco