Air Force One do të ketë konkurrencë, qeveria amerikane publikon planet për avionët supersonikë

Air Force One do të ketë konkurrencë, qeveria amerikane publikon planet për avionët supersonikë

13:10, 07/08/2020

Air Force ka arritur në një marrëveshje për të financuar zhvillimin e një avioni supersonik që një ditë mund të përdoret për të transportuar zyrtarë amerikanë qeverie.

Kontrata, e publikuar nga firma aerohapësinore Hermeus të enjten, do të financojë zhvillimin e një avioni të vogël pasagjerësh.

Edhe pse flota hapësinore që po planifikohet të zhvillohet do të ishte shumë e vogël për të zëvendësuar Air Force One, mund të përdoret një ditë për të fluturuar anëtarë kabineti, delegacione kongresi dhe zyrtarë të tjerë.

Investimi kap shifrën 1,5 milionë dollarë .

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco