Muzika gjatë ushtrimeve përmirëson humorin dhe aftësitë kognitive, tregon studimi

Muzika gjatë ushtrimeve përmirëson humorin dhe aftësitë kognitive, tregon studimi

15:31, 05/08/2020

Ata që kërkojnë ngritjen maksimale të humorit pasi kanë bërë ushtrime duhet të dëgjojnë muzikë, tregon një studim.

Njerëzit përdorin shumë shpesh kufje gjatë sesioneve të ushtrimeve dhe shkencëtarët kanë zbuluar se ka përfitime të qarta për këtë.

Prezenca e muzikës në tru, teksa shtyjmë trupin të djegë kalori, përmirëson humorin dhe funksionet kognitive, kanë zbuluar kërkuesit.

Kërkuesit nga University of Tsukuba analizuan humorin e 33 të rinjëve pasi kishin mbaruar ushtrimet.

Ky studim tregoi që muzika jo vetëm përmirësonte humorin, por edhe aftësitë kognitive.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco