Mjekimet e obezitetit mund të luftojnë demencën, jep shpresë studimi

Mjekimet e obezitetit mund të luftojnë demencën, jep shpresë studimi

14:27, 04/08/2020
A+ Aa A-

Një mjekim i zakonshëm për diabetin mund të ulë rrezikun për zhvillimin e demencës, sugjeron një studim.

Ekspertët besojnë se ai mund tu jepet së shpejti njerëzve që janë në rrezik për zhvillimin e sëmundjes.

Një studim ndërkombëtar me 15,800 njerëz me diabet, i drejtuar nga Exeter University, sugjeron se një vaksinë ditore mund të ulë rrezikun e zhvillimit të demencës.

Semaglutide, një mjekim që merret si pilulë, ka të njëjtën efekt.

Dy trajtimet jepen shpesh me recetë për diabetin e tipit 2 dhe obezitetin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco