Operacionet e së ardhmes, kirurgët ‘rindërtojnë’ kockat e thyera me Lego

Operacionet e së ardhmes, kirurgët ‘rindërtojnë’ kockat e thyera me Lego

13:43, 04/08/2020

Implante të reja revolucionare që bashkohen si pjesë Lego mund të ndihmojnë në shërimin e kockave më shpejtë.

Shkencëtarët në SHBA kanë krijuar ‘tulla’ të vogla që kirurgët do të mund t’i bashkojnë për të krijuar forma dhe madhësi që iu duhen për të krijuar një kockë të dëmtuar.

E gjithë masa më pas mbushet me një xhel special që simulon zhvillimin e kockave.

Ideja lindi për të krijuar një implant ‘të qepur’ që sillet si një nxitës për rritjen e kockës së shëndetshme përreth.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco