Shërimi nga koronavirusi shoqërohet me sëmundje të shëndetit mendor, tregon studimi

Shërimi nga koronavirusi shoqërohet me sëmundje të shëndetit mendor, tregon studimi

13:25, 04/08/2020

Më shumë se gjysma e pacientëve që marrin trajtim spitalor nga Covid-19 më vonë zhvillojnë probleme me shëndetin mendor, ka treguar një studim.

Një total prej 402 pacientësh me koronavirus në spitalin San Raffaele në Milano u bënë pjesë e një projekti kërkimor për të parë efektet afat-gjata të viruset në tru.

Ai zbuloi që një muaj pasi lënë spitalin, një numër i madh njerëzish vuajnë nga stresi post traumatic, ankthi, pagjumësia apo depresioni.

Sondazhi tregoi se më shumë se gjysma e pacientëve, 265 burra dhe 137 gra, përjetuan të apktën një nga këto sëmundje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco