VIDEO/Besohej gabim deri më tani, ja si lëviz sperma në të vërtetë

VIDEO/Besohej gabim deri më tani, ja si lëviz sperma në të vërtetë

12:32, 01/08/2020

Një teknikë 3D filmimesh ka zbuluar se si noton në të vërtetë sperma humane dhe nuk është aspak si mendohej deri më tani.

Një besim i përgjithshëm supozonte se sperma notonte në një mënyrë të ngjashme me gjarpërinjtë ose ngjalat, e shtyrë nga bishti.

Por imazhet e krijuara nga shkencëtarët nga Bristol tregojnë se në të vërtetë sperma lëviz me anë të hedhjeve ose kërcimeve ‘pupthi’.

Sipas shkencëtarëve, besimi i dikurshëm ekzistonte për shkak të një iluzioni optic që është produkt i shikimit të gjërave në mënyrë dy dimensionale.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco