Obeziteti shton mundësinë e demencës, zbulojnë ekspertët

Obeziteti shton mundësinë e demencës, zbulojnë ekspertët

15:30, 30/07/2020
A+ Aa A-

Të qënit obezë në të 20-tat dyfishon rrezikun e demencës, ka treguar një studim.

Kërkuesit zbuluan se njerëzit që janë obezë në moshën 20-49 vjeç ka 2.5 më shumë mundësi se të tjerët që të sëmuren me demencë.

Shtimi në peshë në moshën 50-69 vjeç ka një ndikim më të vogël në zhvillimin e sëmundjes.

Kjo rrit mundësinë e Alzheimer me 50% te burrat, dhe aspak te gratë.

Ndërkohë që shtimi i masës dhjamore mbi moshën 70 vjeçare mund të ketë madje një efekt mbrojtës në tru.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco