Zbulohet misteri/ Ja pse u gjend në Japoni anije e Koresë së Veriut

Zbulohet misteri/ Ja pse u gjend në Japoni anije e Koresë së Veriut

15:16, 24/07/2020

Anijet fantazëm të Koresë së Veriut që përfunduan në Japoni janë në të vërtetë anije të vjetëra peshkimi të dala nga drejtimi i tyre për shkak të rrymave, ka zbuluar një OJF.

Shoqata jofitimprurëse Global Fishing Watch përdori teknologji satelitore për të analizuar trafikun detar në veri-lindje të Azisë në 2017 dhe 2018. Ajo zbuloi se qindra anije peshkimi kineze lundronin në ujërat e Koresë së Veriut.

Anijet kineze duket se po peshkonin aty në mënyrë të paligjshme. Kjo gjë detyroi anije e Koresë së Veriut të lundronin në ujëra të rrëmbyeshëm e të stuhishëm, por për shkak se ato janë të keqpajisura, u larguan edhe më tepër, drejt Japonisë.

Në 2017 më shumë se 100 anije zbarkuar në bregdetin e Japonisë dhe shumë të tjera janë gjetur në plazhe që atëherë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco