Dhjetë shenjat paralajmëruese të demencës dhe si ta parandalojmë atë

Dhjetë shenjat paralajmëruese të demencës dhe si ta parandalojmë atë

11:42, 21/07/2020
A+ Aa A-

Kërkuesit e Demencës kanë krijuar një listë me 10 faktorë rreziku që të gjithë mjekët duhet të kenë parasysh.

Një skuadër ndërkombëtare e drejtuar nga Fudan University në Kinë analizoi 395 studime dhe zbuloi 10 hapa që ulin rrezikun e zhvillimit të sëmundjes së Alzheimer.

Në të përfshihet një edukim i mirë dhe kryerja e aktiviteteve që simulojnë trurin, si leximi.

Shmangia e diabetit, obezitetit, kolesterolit të lartë, tensionit të lartë, stresi, depresioni dhe trauma në kokë në mesomoshë janë gjithashtu të rekomanduarra.

Shkencëtarët shtojnë se mjekët duhet të kërkojnë edhe për hyperhomocysteinemia – kur sasia e hormone homocysteine në gjak është shumë e lartë.

Demenca nuk ka ende një kurë, prandaj parandalimi është arma më e fortë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco