Siberia vuan pasojat e ngrohjes globale, moti 600 herë më i përkeqësuar

Siberia vuan pasojat e ngrohjes globale, moti 600 herë më i përkeqësuar

14:14, 16/07/2020

Siberia u përball me një valë të pazakontë nxehtësie.

Muaj të tërë me mot të ngrohtë zëvendësuan motin e acartë të rajonit rus, për të kulminuar në qershor me një rekord të rid he zjarre të shumta,

Temperatura u rrit mesatarisht me 5 gradë Celsius në të gjithë muajt dhe meterologët besojnë se kjo është ndikuar shumë nga aktiviteti njerëzor.

Studimet treguan se kjo ngritje temperature do të kishte qënë e pamundur pa ngrohjen globale.

Besohet se ndryshimi klimaterik e fuqizoi me 600 herë këtë ndryshim.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco