‘Planeti Nëntë’ gjigant mund të jetë në të vërtetë sa një portokall, ja iluzioni që ngatërroi astronomët

‘Planeti Nëntë’ gjigant mund të jetë në të vërtetë sa një portokall, ja iluzioni që ngatërroi astronomët

14:34, 13/07/2020

‘Planeti Nëntë’, një objekt celestial, gati 10 herë më i madh se Toka, mund të jetë në të vërtetë një vrimë e zezë në masën e një portokalli.

Një teleskop i ri mund të ndihmojë në detektimin e saj.

Disa objekte mund të jenë ‘mbivendosur’ në orbita të çuditshme, duke krijuar këtë iluzion optik që i ka bërë shkencëtarët të besojnë se ajo është ‘diçka e përmasave të mëdha’.

Kërkues nga universiteti i Harvard besojnë se një teleskop i ri që po ndërtohet në Kil mund të konfirmojë natyrën e ‘Planetit Nëntë’.

Deri më tani, të dyja teoritë janë njësoj të besueshme dhe nuk ka prova të mjaftueshme për të hedhur poshtë asnjërën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco