Kamerat e sigurisë/Mbrojtje apo ndihmë për hajdutët?

Kamerat e sigurisë/Mbrojtje apo ndihmë për hajdutët?

13:04, 13/07/2020

Disa kamera sigurie mjaft popullore mund të jenë në ndihmë të kriminelëve.

Një studim i publikuar të hënën tregoi se kamerat mund tu tregojnë hajdutëve se kur pronarët nuk janë në shtëpi, duke u dhënë kështu ndihmë.

Kërkuesit zbuluan se mund të kuptonin nëse dikush ishte në shtëpi apo jo dhe madje edhe veprimet e tyre, thjesht duke parë të dhënat e shkarkuara nga kamerat.

Ky studim u krye nga Queen Mary University of London (QMUL) dhe Chinese Academy of Science.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco