Ja si është të udhëtosh në shtete që nuk ekzistojnë

Ja si është të udhëtosh në shtete që nuk ekzistojnë

14:56, 12/07/2020

Ata kanë qeveritë e tyre, pasaportat, qytetarët dhe madje edhe paranë e tyre.

Por për arsye të komplikuara, një numër i madh shtetesh në botë nuk ekzsitojnë zyrtarisht, madje disa janë lënë jashtë hartave.

Kjo nuk e ndaloi Guilherme Canever t’i vizitonte ato.

Ai udhëtoi në 16 shtete të panjohura ndërmjet vitit 2009 dhe 2014 dhe në muajin tjetër do të publikojë librin e tij "Unrecognized Nations: Travels To Countries That Do Not Exist.”

Canever u mahnit në udhëtimin e tij drejt Somaliland dhe që atëherë vendosi të vizitonte më shumë vende të tjera që ende nuk janë shtete.

Ai tregon se u ndje si në një univers paralel dhe se përjetoi eksperienca që as nuk i kishte imagjinuar më parë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco