Nuk u njoh gjatë gjithë jetës së tij, veprat e piktorit tani vlejnë miliona dollarë

Nuk u njoh gjatë gjithë jetës së tij, veprat e piktorit tani vlejnë miliona dollarë

14:02, 12/07/2020

Një pikturë nudo nga artisti ‘Sanyu’ u shit për 258 milionë dollarë në një ankand këtë javë, duke konfirmuar statusin e tij si një nga emrat më të kërkuar në tregun e artit.

E pikturuar në 1950, vepra ‘Quatre Nus’ shfaq katër femra nudo. Ajo ishte shitja e parë e madhe për shtëpinë e ankandeve Sotheby që nga karantina.

Ajo u bë vepra më e shtrenjtë e mbrëmjes, pas një lufte prej 10 minutash midis koleksionistëve.

Sanyu ishte i panjohur gjatë gjithë jetës së tij deri në vdekjen në Paris në 1966.

Tashmë pikturat e tij vlejnë miliona dollarë dhe emri i tij është ndër më të njohurit në botën e artit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco