Vaksina e prodhuar në 1924 mund të na mbrojë kundër koronavirusit

Vaksina e prodhuar në 1924 mund të na mbrojë kundër koronavirusit

13:37, 10/07/2020

Një vaksinë që u prodhua në masë për herë të parë në 1924, mund të ofrojë mbrojtje dhe kundër COVID-19, ka zbuluar një studim i ri.

Akademikë po studiojnë vaksina të mëparshe dhe kanë gjetur një lidhje mes kësaj vaksine dhe uljes së vdekshmërisë për shkak të virusit.

Shkencëtartë studiuan vende që kishin një popullaritet më të lartë të saj dhe kuptuan se në to kishte një vdekshmëri më të ulët nga koronavirusi.

Studimi u krye nga Instituti Politeknik i Virxhinias dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco