Superkompjuteri më i shpejtë i botës nis kërkimet për parandalimin e COVID-19

Superkompjuteri më i shpejtë i botës nis kërkimet për parandalimin e COVID-19

10:50, 09/07/2020

Kërkuesit japonezë janë kthyer nga superkompjuteri më i shpejtë i botës për të ndihmuar në testimin e metodave të ndryshme që mund të përdoren për të ngadalësuar përhapjen e  COVID-19.

Instituti shkencor Riken krijoi një sërë stimulimesh komplekse për të parë se si SARS-CoV-2 mund të përhapet në ambiente të mbyllura dhe një listë sugjerimesh për ta ngadalësuar këtë.

Fukagu, superkompjuteri 1 miliardë dollarë, mori detyrën e kontrollimit të kësaj liste.

Ai është 3 herë më i shpejtë se kompjuteri i mëparshëm që u cilësua ‘më i shpejti në botë’.

Rezultatet janë ende duke u përpunuar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco