Miliarda llogari bankare të vjedhura janë në shitje në dark web, zbulon kërkimi

Miliarda llogari bankare të vjedhura janë në shitje në dark web, zbulon kërkimi

15:10, 08/07/2020

Miliarda emra dhe fjalëkalime të vjedhura, ku përfshihen dhe ato për llogari bankare, janë në shitje në dark web, ka treguar një studim i ri.

Firma e sigurisë kibernetike Digital Shadows u shpreh se gjeti më shumë se 15 miliardë kredenciale online, në përdorim të kriminelëve.

Sipas saj, detajet e llogarive ishin në shitje në dark web.

Llogaritë e aplikacioneve muzikore janë në shitje për £12, ndërsa ato bankare për mesatarisht £56.

Firma tregon se numri i llogarive të vjedhura është katërfishuar që nga 2018.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco