10 FOTO-t që dëshmojnë periudhën e trishtë të gripit spanjoll

10 FOTO-t që dëshmojnë periudhën e trishtë të gripit spanjoll

11:05, 07/07/2020
A+ Aa A-

Një e treta e popullsisë në botë ishte e infektuar me virusin e gripit H1N1 i njohur ndryshe me emrin gripi spanjoll.

Ishte një nga pandemitë më të mëdha në histori që shkaktoi 100 milion vdekje në të gjithë botën.

Dhe tashmë shumë vite më vonë një pjesë e kësaj historie po përsëritet me epideminë më të fundit Covid-19.

Ashtu si dhe sot në atë kohë masat parandaluese ishin maskat, distancimi publik si dhe mbylja e hapësirave publike.

Edhe në atë kohë u mendua se isthe thjesht një ftohje dhe ju dha pak rëndësi.

Sikur kjo  e fundit të mos ndodhte sigurisht që gjendja nuk do të ishte përkeqësuar.

Këto foto të arkives janë dëshmi e pasur për të kuptuar se çfarë ndodhi ateherë kur bota nuk e mori me shumë seriozitet ngjarjen.

ImageMaska ishin tashmë një pajisje themelore mbrojtëse për të kufizuar infeksionet

Image
Prerjet tek berberi u bënë jashtëImage
Një det me shtretër me pacientë spanjollë në një spital në Camp Funston, Kansas (1918)
Image
Kjo fotografi daton në 29 maj 1919 dhe tregon rreshtat e tendave që ishin ngritur në një lëndinë në Emery Hill në Lawrence, Massachusetts, ku u trajtuan viktimat e gripit spanjoll
Image
Maska pjesë e jetës
Image
Një poster tipik i kohës që kërkonte parandalim

ImageAuditori Oakland u përdor si spital gjatë vitit 1918

Image

ImageDisa ushtarë që përpiqen të parandalojnë virusin në Teksas

ImageNjë tjetër poster që shpjegon se si gripi spanjoll transmetohet lehtësisht dhe si mund të çojë lehtësisht në pneumoni

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco