Skuadra kërkimore gjermane zbulon si të ‘kthejë mbrapsht’ plakjen

Skuadra kërkimore gjermane zbulon si të ‘kthejë mbrapsht’ plakjen

13:50, 03/07/2020

Të ndalosh plakjen mund të jetë po aq e lehtë sa thjesht tu japësh njerëzve një trajtim që nxit djegien e yndyrnave dhe rritjen e masës muskulare, ka zbuluar një studim.

Kërkues nga University i Bonn nisën punimet  nga ideja se një stomak më i shëndoshë dhe muskuj në rënie janë shenja të plakjes që mund të kthehen mbrapsht.

Ky trajtim, i cili përfshin zëvendësimin e receptorëve që rregullojnë peshën dhe rritjen e muskujve, është testuar deri tani vetëm te minjtë dhe qeliza njerëzore në epruvetë.

Skuadra gjermane e kërkimit zbuloi se duke nxitur këta receptorë të djegin më shumë dhjamë, minjtë më të moshuar u bënë po aq të shëndetshëm sa minjtë e rinj.

Skuadra ka shpresa se e njëjta gjë mund të ndodhe dhe me njerëzit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Krist03/07/2020 16:03

Me c'ka pame dhe degjuam,me rastin e pandemise,ky projekt i gjermaneve,do jete i pa vlere,dhe ne kundershtim,me shume te interesuar te tjere,persona,institucione,organizata e tje....Koronavirusi,tregoi se per moshen e trete,jo vetem qe nuk tregohet interesim,por edhe kur kete,pleqte e paguajne (si ne rastet e shtepive te kujdesit per pleqte),sherbimi shume i keq,deri ne keq trajtim,u demaskua keq boterisht.Pleqte,jo vetem nuk jane te mirepritur,por ndaj tyre ,pame se po tentohet te eleminohen masivisht,me pretekste ne ndryshme.Pra,pse u dashka te studiohet rritja e moshes,kur kete rritje,njerezit,nuk kane per t'a gezuar?Lerini pleqte,te gezojne vitet qe u jep ZOTI,dhe mos ja shtoni ato,per.t'i shtuar shqetesimet,izolimet,mosdashurine ndaj tyre.

Krist03/07/2020 16:02

Me c'ka pame dhe degjuam,me rastin e pandemise,ky projekt i gjermaneve,do jete i pa vlere,dhe ne kundershtim,me shume te interesuar te tjere,persona,institucione,organizata e tje....Koronavirusi,tregoi se per moshen e trete,jo vetem qe nuk tregohet interesim,por edhe kur kete,pleqte e paguajne (si ne rastet e shtepive te kujdesit per pleqte),sherbimi shume i keq,deri ne keq trajtim,u demaskua keq boterisht.Pleqte,jo vetem nuk jane te mirepritur,por ndaj tyre ,pame se po tentohet te eleminohen masivisht,me pretekste ne ndryshme.Pra,pse u dashka te studiohet rritja e moshes,kur kete rritje,njerezit,nuk kane per t'a gezuar?Lerini pleqte,te gezojne vitet qe u jep ZOTI,dhe mos ja shtoni ato,per.t'i shtuar shqetesimet,izolimet,mosdashurine ndaj tyre.

Shto koment

Denonco